Mistrovství ČR v Polici n. M.

Mistrovství spřežení v Polici n. M.

V Broumovském výběžku leží malebné město Police nad Metují. Kromě nesmírně bohaté a zajímavé historie, dávného benediktýnského kláštera či Muzea stavebnice Merkur, se v Polici n. M. od roku 2010 konají i soutěže spřežení. Třikrát již tyto závody proběhly na mezinárodní úrovni a letos poprvé se zde uskutečnilo pod patronací České jezdecké federace i mistrovství České republiky.

Od počátku stojí za organizací těchto významných závodů manželé Dana a Karel Nývltovi se sportovním klubem Fagone Police n. M. a někteří vstřícní sponzoři. Soutěžení probíhá na závodišti nesoucí jméno Jana Čermáka. Diváci zde mají velkou výhodu z hlediska kompaktnosti celého areálu, neboť téměř z jednoho místa dohlédnou na všechny překážky, což jinde není až tak časté. Také dopravní dostupnost je vynikající. Závodníci mají své zázemí hned vedle závodiště, takže podmínky jsou pro všechny výborné.

Soutěže

V pátek probíhaly drezurní soutěže na obdélníku o rozměrech 100 x 60 m a rozhodčí hodnotili správné provedení přibližně 20 předepsaných cviků, chody koní, styl vedení spřežení i jakým celkovým dojmem zápřež působila. Jezdci byli za své výkony ohodnoceni kladnými body, které se posléze přepočetli na body trestné.

V sobotu byl na programu maraton, který se skládal ze tří částí – původně klusového úseku A, který se může jet v libovolném chodu (stejně jako od letošního roku úsek D, který byl dříve pouze krokový). Třetím úsekem E byl vlastní maraton a průjezd labyrinty v překážkách. Těch může být 5 – 8 a pro MČR byl zvolen rozumný počet sedmi překážek. V nich jsou jednotlivé průjezdy pro spřežení označeny písmeny A až F a jezdci jimi musí co nejrychleji projet v abecedním pořadí. Zapomenutý průjezd či nesprávné absolvování pořadí vedou k vyloučení. Kdo projede v celkovém součtu nejrychleji všemi překážkami, získává nejméně trestných bodů.

V neděli se jede tzv. překážková jízda neboli parkur, soutěžící musí projet mezi kužely přibližně dvaceti překážek a nesmí porazit kužel ani shodit míček, který je umístěn na jeho špici.

Jezdec, který za celé tři dny obdrží nejméně trestných bodů se stává vítězem, v tomto případě mistrem České republiky v příslušné kategorii soutěží spřežení.

Poníci

MČR pro dvojspřeží pony je v naší zemi organizováno již od roku 2004. Bohužel je této ekonomicky i fyzicky výhodnější kategorii zatím věnována poměrně menší pozornost a tak se ne pokaždé sejde dostatek závodníků. Tak tomu bylo v jeho historii letos podruhé a sešli se jen dva jezdci.

V otevřené soutěži zaslouženě zvítězila trojnásobná mistryně ČR v soutěžích dvojspřeží pony mgr. Monika Pospíšilová z JK Boharyně a druhé místo obsadil Ing. Milan Kořínek z JK Sobotka.

Čtyřspřeží

Tato kategorie je nejvýznamnější. I ona má však problémy se udržet z hlediska své ekonomické náročnosti i sportovní erudice. V 90. letech 20. století a občas i nyní se na startu sejdou pouze tři soutěžící. Takže nejenom loni v Kladrubech n. L. ale i v Polici n. M. mezi sebou soutěžili tři pánové – Jiří Nesvačil sen. z Moravského Krumlova, Zdeněk Jirásek z JK Robousy u Jičína a Jan Jelínek z JK Accos. V tomto pořadí obdrželi i medaile. Pro Jiřího Nesvačila sen. to byla jubilejní medaile, neboť první zlatou obdržel v roce 1983 a v mezičase získal těchto kovů téměř dvacet.

Jednospřeží

V této kategorii byla největší konkurence a jely se vlastně dvě soutěže – jedna mistrovská a druhá otevřená (jako u pony).

Po celou dobu bylo velice napínavé, jak mistrovská soutěž dopadne. „Jisté“ mohlo být snad jen první místo Jana Exnara z JK Hřebčín Favory Benice, protože v posledních letech patří k české špičce v této kategorii. To nakonec opět potvrdil a stal se tak již po čtvrté mistrem ČR. Následně zvítězil i v soutěži otevřené. Boj se však odehrál o následující pořadí. Nakonec si stříbrnou medaili odvážel rovněž zkušený Libor Kurka ze stáje 3x K Přední Lhota u Poděbrad. Třetí příčku si hlavně díky prvenství v maratonu – kdy jako jediná žena porazila všechny muže – odvážela stále se zlepšující Alena Brixová z JK Sobotka.

Dvojspřeží

Nejnapínavější soutěží byla dvojspřeží, protože každý den přinášel poměrně zásadní změny. V maratonu se osudově převrátily dva kočáry – oba na stejné překážce, na stejném místi a přihodilo se to dvěma bratrům – favoritům soutěže Radkovi a Jiřímu Nesvačilovým z Národního hřebčína Kladruby n. L. Tím nechtěně uvolnili prostor ostatním.

Po dva dny vedl Josef Hrouda z JK Afrodita Němčice. V parkuru překročil stanovený čas a udělal dvě chyby na překážkách a tak se musel spokojit se stříbrnou medailí. Zlatou vysoutěžil Martin Gössl z JO TJ Agro Cheb Nebanice, který tak získal již třetí nejcennější kov právě v soutěžích dvojspřeží. Ze třetího místa se jistě radoval zkušený Ladislav Jirgala z JK Hubička Telnice, který letos v páru zapřahal mladého koně a tudíž mohl být s jeho výkonem spokojen. Ladislav Jirgala je univerzálním jezdcem a jako jedinému se mu v průběhu své dlouholeté sportovní kariéry podařilo získat zlato v soutěžích jednospřeží, dvojspřeží i čtyřspřeží.

V této kategorii uvedení jezdci jsou kvalifikováni na Mistrovství světa dvojspřeží ve slovenských Topolčiankách, které se bude konat 29. 8. – 1. 9. 2013. Držme jim palce, ať se jim a tím pádem i naší zemi v této světové soutěží daří.

Závody v Polici n. Metují byly nádherné a již se můžeme těšit na příští rok, kdy se v polovině května budou konat další mezinárodní závody. Ty totiž patří do trojice CAI-A, které se konají v Kladrubech nad Labem, v Nebanicích u Chebu a v Polici nad Metují.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.