Exkurze do Vídně 2016 (již proběhla)

Exkurze do Vídně patří již mnoho let k zajímavému doplnění odborných předmětů studentů České zemědělské univerzity v Praze. Náplní akce je návštěva Španělské dvorní jezdecké školy (Morgenarbeit) a výcvikového střediska lipických koní v Heldenbergu.

Historie vzniku vysokých jezdeckých škol spadá do 16. století. Nejstarší takovou školou byla neapolská, založená v roce 1532. Vídeňská vznikla v roce 1572, ovšem od roku 2015 je uváděn již rok vzniku 1565. Významnou stavbou charakterizující Španělskou dvorní jezdeckou školu ve Vídni je krytá jízdárna. Tuto honosnou stavbu nechal postavit císař Karel VI., který nechal zvelebit i kladrubský hřebčín. Architektem vídeňské jízdárny byl známý barokní mistr Fischer z Erlachu. Tak můžeme i dnes obdivovat jeho umění žijící v nádherné symbióze s uměním koní a jezdců.

Vídeňská škola pořádá galapředstavení a tzv. ranní práce. Cenově dostupnější „Morgenarbeit“ probíhá zpravidla ve všedních dnech od 10 do 12 hodin.

Ve výcvikovém středisku v Heldenbergu nedaleko Vídně jsou ustájeni mladí koně, kteří se připravují na svoji kariéru a dále přes prázdniny sem přicházejí i hřebci ze španělské školy, aby si tu alespoň přes léto odpočinuli od své stresující práce v centru města. V té době přicházejí na dva měsíce do Vídně koně ze spolkového hřebčína v Piberu – hlavně klisny s hříbaty, mladí koně a koně, kteří se prezentují v různých druzích zápřeží.

Odjezd:

v pátek 1. dubna 2016 Pardubice (od hlavního vlakového nádraží) – 2.30 hod.
Kladruby n. L. (od pošty) – 3.00 hod.
Praha – Černý Most (od Hornbachu, sraz před závorou) – 4.00 hod.

Dálkový autobus pojede po trase Pardubice, Kladruby, Praha, Jihlava, Znojmo a Vídeň a zpět.

Program:

  • od 10 hod. návštěva Morgenarbeit (ranní práce) ve Španělské dvorní jezdecké škole ve Vídni, doba představení do 12 hod.
  • krátké seznámení s provozem školy před budovou stájí (Stallburg)
  • možnost nákupu upomínkových předmětů v obchůdku dvorní školy
  • volno do 13.10 hod., následuje odjezd do výcvikového střediska
  • ve 14.10 příjezd do Heldenbergu – výcvikového střediska lipických koní
  • v 16.00 hod. předpokládaný odjezd

Návrat:

okolo 21. hodiny do Prahy a následně cca ve 22 hod. do Kladrub a potom do Pardubic

Přihlášky:

Co nejdříve, jinak do 11. 3. 2016:

Jméno (vyžadováno):

Příjmení (vyžadováno):

Ulice (vyžadováno):

Město (vyžadováno):

PSČ (vyžadováno):

Email (vyžadováno):

Telefon (vyžadováno):

Rodné číslo (vyžadováno):