Fahrsymposium u Mnichova

Minulý víkend jsem se zúčastnila nejenom přednášky o koních Kinských a starokladrubských v Ujčíně u Klatov, ale i semináře v Bernriedu u Starnbergského jezera. Vybrala jsem si zrovna úžasné počasí, kdy sněžilo a to většinu pátku i soboty.

Při této příležitosti bych velice ráda poděkovala nejenom všem účastníkům páteční večerní akce, neboť i přes sněhovou nadílku přišlo velké množství příznivců koní, ale také manželům Březinovým, kteří vše výborně zorganizovali. A ještě mne druhý den ráno zachránili.

Původně jsem chtěla do Německa vyjet lehce po 4. hodině ráno a v klidu být před 9. hodinou za Mnichovem. Všichni jsme vstali včas a pan ing. Březina vzorně proházel sníh okolo výjezdu. Poradil mi, abych s autem sjela ke kapličce a pak se rozjela do kopce. Vyzkoušela jsem to sice třikrát, ale vždycky jsem zůstala tak v polovině kopce stát. Nezbylo tedy, než abychom všichni tři vzali lopaty a šli proházet cestu směrem k „hlavní“ silnici. K tomu bylo ještě potřeba povrch posypat, aby se vůbec dalo vyjet. Klíčky od auta jsem raději předala panu Březinovi a dobře jsem udělala. Nakonec jsem měla auto nahoře a mohla jsem se vydat do Německa.

V Bernriedu mají klášter a kostel zasvěcený sv. Martinovi a také pomník padlým vojákům v 1. sv. válce tohoto světce připomíná.

V Bernriedu mají klášter a kostel zasvěcený sv. Martinovi a také pomník padlým vojákům v 1. sv. válce tohoto světce připomíná.

Cesta
To jsem ještě netušila, že celá cesta bude jednou velkou zimní zkouškou automobilové zručnosti. Zkratky jsem zcela vyrušila z trasy a snažila jsem se držet hlavního tahu na Klatovy a Železnou Rudu. Silnice u nás i v Německu byly odklizené jen zčásti, protože stále padal sníh. Serpentýny směrem na Železnou Rudu jsem vyjížděla raději na jedničku nebo na dvojku, protože jsem se bála zastavit, neboť bych se určitě znovu sama nerozjela. Cestou jsem potkala mnoho bouraček a dálnice z Deggendorfu byla až za Landshut plná sněhu. Nakonec jsem dorazila s dvouhodinovým zpožděním.

Přednášky
Již více než 17 let se účastním sympozií, která organizuje „Společnost na podporu kultury v zapřahání a v soutěžích spřežení“ a vždy se dozvím mnoho zajímavého a nového. Letos jsem sice všechny přednášky nestihla, ale ty, co jsem slyšela, byly velmi poučené. Týkaly se samotného zapřahání, výživy, veteriny i malířství. Například Josef Schrallhammer vyprávěl o „Sváteční a pracovní zápřeži v anglickém a uherském stylu“, loni měl výbornou přednášku na téma Benno von Achenbacha – zakladatele univerzálního způsobu zapřahání a jízdy se spřežením. Letošní „malířská“ přednáška pojednávala o Franzi Marcovi, talentovaném malíři, který zemřel mladý v 1. sv. válce a který namaloval řadu obrazů koní, včetně známého obrazu „Modrý jezdec“.

Petice
O přestávce bylo možné mj. podepisovat petici iniciovanou Německou jezdeckou federací proti dalšímu zdaňování koní. Takže jsem ji samozřejmě podepsala. Kdyby jste měli zájem učinit stejně, můžete si přes Google vyhledat „FN Petition“ a připojit se. Je to užitečné hlavně preventivně, neboť by k nám toto zdanění také mohlo brzy dojít.

Portál nad vchodovými dveřmi do kostela nese hlavní motiv sv. Martina, který se žebrákem dělí o svůj plášť.

Portál nad vchodovými dveřmi do kostela nese hlavní motiv sv. Martina, který se žebrákem dělí o svůj plášť.

Sacramoso Elega VI-23
V neděli jsem měla ještě na druhé straně Mnichova přednášku o starokladrubských koních. Sešla se tam řada příznivců těchto koní a také paní S. Colberg. Ta mi na podzim volala, že shání starokladrubského vraníka a nakonec ho pořídila. Ve Slatiňanech. Minulé pondělí 25. 2. se ho v Německu dočkala.
I tato zpráva potvrzuje, že cestu zpátky jsem přežila o:).

VH a Equitana
Než se vydáme s Libuškou a Petrem Půlpánovými a s koňmi Kinskými na Equitanu, čeká nás ještě Valná hromada Svazu chovatelů koní Kinských – v sobotu 9. 3. od 10 hod. na Hradištku. Po schůzi mám pro Vás mnoho zajímavého povídání o Oktaviánovi Kinském.

Kostel sv. Martina v Bernriedu u Starnbergského jezera nedaleko Mnichova.

Kostel sv. Martina v Bernriedu u Starnbergského jezera nedaleko Mnichova.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.