Krásné zámky, stáje a koně v okolí Litomyšle

Zámek v Litomyšli patří mezi české renesanční poklady, díky jemu a zámeckému návrší se toto město dostalo v roce 1999 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V 18. století zde žil šlechtický rod Trauttmansdorffů a František Václav byl inspektorem chovu koní za vlády císaře Karla VI. Tuto funkci vykonával 20 let a nejdelší dobu sídlil ve hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Aby měl mnohé své svěřené koně stále na očích, nechal si je také namalovat na plátna, která dodnes můžeme v zámku obdivovat. Některé kopie těchto obrazů jsou k vidění také na zámku v Kladrubech. Velmi zajímavý je obraz znázorňující povodeň, kdy Labe sahalo až na dvůr ke stájím.

Okolo litomyšlského zámku lze stále dobře rozlišit bývalou jízdárnu, kočárovnu, konírnu či brodiště pro koně. Na konírně je umístěna socha vzpínajícího se koně, jehož vede podkoní. Socha je připisována mistru Matyáši Bernardu Braunovi.

Abychom viděli i živé koně, zavítáme do Stáje Manon v Suché, o kterou se již mnoho let stará rodina Skřivanových. Je zde jednak původní velká budova ovčína, využitá pro ustájení koní, dále nová krytá hala, nové stáje, pension, restaurace, kolbiště, opracoviště, pastviny atd. Tady se porozhlédneme po areálu a naobědváme.

Ze Suché budeme pokračovat do Nových Hradů. Zámecký areál manželů Magdy a Petra Kučerových je architektonickým skvostem a je mu přezdíváno české Versailles. Okolo zámku se rozkládá velký zámecký park, v něm je v současné době možné rozlišit více než desítku druhů zahrad. Jsou zde také stáje a několik koní. Více nám o nich sdělí pan MVDr. Pavel Růžička, který s námi pravidelně jezdí na odborné exkurze.

Odpolední program bude mířit do mlýna Jangelec u Vysokého Mýta, kde se v roce 1899 narodil a dětství prožil Rudolf Popler. Podařilo se mu se ctí zúčastnit dvou OH (1924 Paříž, 1928 Amsterdam), 2x vyhrát VP, několikrát se v ní umístit a také se zúčastnit Velké národní v Liverpoolu. Zde si prohlédneme exponáty spojené se životem Rudolfa Poplera a pak si dáme dobrou kávu se skořicovými lívanečky s malinami a se šlehačkou.

Celodenní program bude zakončen nedaleko Vysokého Mýta v Zámrsku. Zde je před dostihovým centrem MUDr. Václava Bruny umístěna socha trojnásobného vítěze VP Peruána, který vždy vyhrál se Zdeňkem Matysíkem. Autorem sochy je ak. sochař Petr Novák z Jaroměře, kterého jsme před několika lety v rámci exkurzí navštívili.

Termín akce: sobota 7. 5. 2022

Sraz: 9.15 na nádvoří zámku v Litomyšli u brouzdaliště pro koně (mezi zámkem a dřívější jízdárnou)

Program:

10.00 – Litomyšl – prohlídka zámku se zaměřením na hipologické exponáty

12.00 – prohlídka areálu Stáj Manon Suchá, oběd

14.30 – Nové Hrady – zámecké zahrady a stáj

16.00 – Vysoké Mýto – mlýn Jangelec, svačina

17.30 – Zámrsk – socha Peruána

Cena 800,- Kč, důchodci 750,- Kč. V ceně je zahrnuto: vstupy do všech objektů, oběd v Suché, občerstvení na Jangelci, pojištění, průvodcovské služby, texty k daným objektům a různé drobnosti. Platba proběhne až na místě v Litomyšli.

Doprava je individuální vlastními auty.

Je třeba respektovat aktuální covidová nařízení.

Přihlášky na adresu: lenka@gotthardova.cz do 31. 3. 2022. Noví zájemci nechť uvedou jméno a příjmení, plnou adresu, rodné číslo (kvůli pojištění), telefon, mail. Stálí účastníci exkurzí mohou uvádět již jen svá jména o:))). Přihlášku berte jako závaznou. V případě, že se nebudete moci zúčastnit, prosím o sehnání náhradníka. Předem velice děkuji.

Velice se na Vás těším. LG

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.