Světovost obrazů J. G. Hamiltona v nádherné knize

G. J. Hamilton

G. J. Hamilton

V březnu letošního roku vydal Národní památkový ústav v Českých Budějovicích jedinečnou uměleckou knihu s názvem Johann Georg de Hamilton (1672 – 1737), malíř zvířat a lidí. Autorkou této skvostné publikace je známá historička Dr. Ludmila Ourodová – Hronková, která na ní pracovala více než patnáct let. Věrné obrazy barokních koní zahrnují mj. i naše koně starokladrubské a kladrubský hřebčín.

Autorce se podařilo shromáždit a popsat více než stovku nádherných obrazů, které Jan Jiří Hamilton (jak ho česky nazýváme) vytvořil pro významné šlechtice a panovníky.  K nim patřili například Liechtensteinové, Serenyiové, Althanové a především Schwarzenbergové (hlavně Adam František). Filip Ferdinand se svým bratrem Johannem Georgem působili na dvorech císařů Josefa I, Karla VI. a Marie Terezie, resp. Františka Lotrinského.

Johanna Georga de Hamiltona známe především díky řadě vzácných obrazů umístěných dlouhodobě v Hipologickém muzeu ve Slatiňanech. Na přelomu 70. a 80. let 20. století byly originálním námětem kalendářů, a možná že řada z vás si tyto nádherné portréty barokních koní ještě uchovává. A dodnes jsou součástí tamních informačních materiálů – pohlednic, leporel a souborů obrázků).

Hamiltonové

Rod Hamiltonů pocházel ze Skotska a v průběhu 17. století přesídlil do Belgie do Bruselu. Otcem významných malířů byl James de Hamilton, který měl tři syny: Filipa Ferdinanda (1664 – 1750), Karla Wilhelma (1668 – 1754) a nejmladšího právě Johanna Georga (1672 – 1737).

Jedním z nejvýznamnějších obrazů, na kterých spolupracovali nejstarší a nejmladší bratr, se nazývá Císařský parforsní hon u Marcheggu. Zvláštností tohoto obrazu je, že byl tvořen téměř 50 let (za Josefa I. po Marii Terezii a oba tam jsou společně zachyceni, ač se ve skutečnosti nemohli potkat). Originál tohoto velkého obrazu visí ve Vídni v Schönbrunnu v sále zvaném Rösselzimmer. Další dvě vzácné a hodnotné kopie jsou v Hipologickém muzeu ve Slatiňanech a v Buquoyském paláci Francouzského velvyslanectví v Praze (což se mi náhodně podařilo objevit při návštěvě ředitele francouzské jezdecké školy v Saumuru v ČR).

Tvorba

Johann Georg de Hamilton namaloval stovky významných obrazů a velice věrných podobizen koní, psů a zvířat souvisejících s tématikou lovu, další náměty čerpal z výcviku a chovu koní (kladrubský a lipický hřebčín, hřebčín v Postojné a Halbturnu…). Obrazy J. G. de Hamiltona můžeme obdivovat právě ve Vídni (zámek Schönbrunn, Uměleckohistorické muzeum, Liechtensteinské sbírky Vídeň – Vaduz…). Na našich zámcích můžete zhlédnout tvorbu mistra malby barokních koní na zámcích v Hluboké, na Ohradě, v Miloticích, ve Slatiňanech, v Třeboni, v Českém Krumlově či v Horšovském Týně.

Kladruby a jejich koně

Jan Jiří zvěčnil i kladrubský hřebčín a to v roce 1725. Na obraze, který se nachází právě v Schönbrunnu, můžeme vidět tehdejší barokní rozmanitost barev koní – čili nejenom bělouše a vraníky, ale také hnědáky, ryzáky, plaváky, isabely a dokonce i strakoše. V pozadí obrazu jsou vidět budovy stájí, kostela a zámku a také barokní kaplička na hřbitově. Je to natolik důležitý obraz, že se dostal na titulní stránku prvního dílu Kroniky kladrubské Jiří Hájka.

J. G. de Hamilton portrétoval také mnoho koní a mezi nimi i naše koně kladrubské. Nejznámějším koněm, kterého namaloval, je tmavě hnědý strakoš Cerbero, jehož pohlednice si můžete zakoupit i ve Španělské dvorní jezdecké škole ve Vídni. Na obraze je zachycen v nejtěžším školním a vojenském cviku v tzv. capriolle. K dalším portrétovaným starokladrubským koním patří například vraník Gitano, či IL Sole nebo šedý bělouš Scarramuie.

Hodnotný dar

Kniha je výborným dárkem k narozeninám a dalším životním jubileím, k Vánocům, může posloužit jako hodnotná odměna za přední umístění na závodech nebo zkrátka jako reprezentativní dárek k nejrůznějším příležitostem. Knihu si můžete pořídit v knihkupectví Kosmas nebo přímo u vydavatele, což je NPÚ České Budějovice za 650,- Kč (www.npu.cz, v rubrice ediční činnost, prokopova.zdenka@npu.cz).

Lenka Gotthardová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mobilata nobility – Schwarzenberská sbírka historických dopravních prostředků

Další kniha z vydavatelství Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích nás zavede do prostředí nádherných kočárů, saní, postrojů a dávné jezdecké výstroje. Průvodkyní po schwarzenberských hipologických sbírkách a pokladech nám bude specialistka NPÚ Kateřina Cichrová.

Nejdříve budeme moci obdivovat dochované fotografie tehdejší bohaté výzdoby zimní jízdárny zámku v Hluboké, dále nádheru zlatého eggenberského kočáru a schwarzenberských kočárů. Působivý je i obraz z roku 1743, kdy byla korunována Marie Terezie českou královnou. Tento obraz znázorňuje stovky koní pod sedlem a  četná šestispřeží předních českých šlechticů, včetně Josefa Adama ze Schwarzenbergu. Skvostný kočár a postroje jsou k vidění na zámku v Českém Krumlově. Publikace obsahuje desítky obrazů postrojů a jezdecké výstroje, detaily bohatého zdobení, včetně nejrůznějších rozet, hedvábných port, vyšívaných mašlí, celých čabrak i jejich částí. Některé bohaté zdobení a prošívání silnými zlatými nitěmi, doplněné rolničkami, například na postroji pro jízdu se sáněmi, připomínalo téměř brnění a koně museli nést na sobě nádherný ale těžký náklad.

Obdivuhodné jsou i stříbrné či zlaté sáně, krásně vyřezávané a doplněné desítkami pečlivě ušitých, vykovaných či ulitých náročných ozdob. S tím souviselo i reprezentativní oblečení – jedinečné livreje pro zimní či letní období.

Součástí publikace jsou dobové obrazy z výcviku koní a s tím související jezdecká výstroj – sedla pro barokní způsob ježdění – pro vysokou školu, nejrůznější typy pákových udidel, která jsou již naštěstí dávno zakázána. Můžeme obdivovat detaily zdobení čabrak, postrojů, lícnic na uzdách, otěží ad. Na kapitolu o jezdecké výstroji navazuje poslední část, která je věnována přechodu od používání kočárů k využití prvních automobilů.

Historicky, hipologicky i esteticky nesmírně hodnotná publikace je k zakoupení rovněž v NPÚ v Českých Budějovicích a na řadě zámků v jižních Čechách a zcela určitě v Českém Krumlově, kde můžete řadu zmiňovaných exponátů obdivovat v nově otevřené konírně (www.npu.cz).

Lenka Gotthardová

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.