Kladrubáci hvězdami ve Friedrichshafenu

Jiří Nesvačil reprezentuje stále vzorně NH Kladruby n. L.

Jiří Nesvačil reprezentuje stále vzorně NH Kladruby n. L.

Od 13. do 16. února 2014 probíhá další ročník výstavy s názvem Pferd Bodensee. Po několikaleté přestávce se tam opět budou prezentovat starokladrubští koně. „Zalistovala“ jsem články v počítači a objevila ten, kdy se tam koně z NH Kladruby n. L. představili poprvé – v roce 2006. Z letošního výjezdu si potom také sdělíme řadu novinek a zajímavostí. 

Na novém výstavišti u Bodamského jezera se mohli starokladrubští koně prezentovat ještě výrazněji než v loňském roce na Equitaně. Ve večerním show měli 4 vystoupení a program zahajovali i ukončovali. Organizátoři připravili pro expozici Národního hřebčína velkorysý prostor a zabezpečili vše, co bylo třeba k důstojné prezentaci. Stejně dobře byli připraveni zástupci hřebčína.

Konečně se Národnímu hřebčínu dostalo na výstavě takového uznání, místa a postavení, jaké si svým významem zaslouží. Kolika výstav se NH nemohl zúčastnit, protože na ně prostě neměl a pozvání nedostal, kolika výstav se hřebčín zúčastnil, ale výstavní plocha pro NH byla spíše symbolická, kolikrát neměl NH na výstavu čím odjet, lidé neměli kde spát…

Velkým průlomem byla Equitana 2005, kdy již o naše koně i lidi bylo dobře postaráno a prezentace v hlavním večerním programu patřila k velmi kvalitním vystoupením. To inspirovalo pořadatele od Bodamského jezera k pozvání na jejich výstavu Pferd Bodensse 2006. O realizaci našeho výjezdu se staral Thomas Grunewald, duší příprav a večerního programu byla Resi Dangel a operativní záležitosti řešila Wiebke Engel.

Friedrichshafen

Šedesátitisícové město leží na severním okraji Bodamského jezera, které spojuje tři země Německo, Švýcarsko a Rakousko. V jeho okolí jsou rozsáhlé sady, vinice a chmelnice, nicméně je proslaveno také díky hraběti Zeppelinovi a jeho vzducholodím, které se zde (hned vedle výstaviště) i nadále vyrábějí. Ve výstavním areálu se konají významné veletrhy zaměřené mj. na leteckou výrobu a provoz (s velkou účastí českých vystavovatelů).

Výstavní areál blíže k centru města (z města ani z jezera jsme neměli vůbec čas něco vidět) již zastaral a před čtyřmi lety vyrostl v blízkosti letiště areál zcela nový, prostorově i architektonicky velkolepý. Osm hal moderní konstrukce s veškerým zázemím a množstvím parkovacích ploch hned vedle hal je dostatečně velkým prostorem pro pořádání mezinárodních výstav.

Koně se na starém výstavišti představili 6x ve dvouletých intervalech, v novém prostředí poprvé v roce 2004. Letos zaplnili koně 5 hal a první a největší byla věnována denním a večerním vystoupením.

Taneční sál pro NH

Prostor, který tentokrát pořadatelé hřebčínu věnovali, zaujímal 80 metrů čtverečních (čili jako plocha solidního bytu či tanečního parketu). K tomu mělo osm hřebců prostorné boxy hned vedle „stánku“ a také kočáry bylo možné parkovat v přilehlých prostorech.

Pro účely výstavy, ale i pro mnoho dalších akcí letošního roku, jsme připravili nové propagační, jezdecké či upomínkové předměty – od nového kalendáře na rok 2007, přes nové pexeso, pohledy, trička a čepice po kolekce karlovarského porcelánu zdobeného znakem NH. Světlo světa spatřil nový film o hřebčíně, který je průřezem jeho historie i současné činnosti a je namluven v češtině i v němčině (stojí 300,- a lze ho objednat na adrese kladruby@nhkladruby.cz). Děkujeme všem, kteří se na rychlé přípravě všech materiálů podíleli.

Výstavní prostor jsme opět využili pro prezentaci i dalších českých institucí nebo firem, včetně ASCHK ČR, ČJF, In-Expa Group, ZH Písku, Jezdectví, ale i Jihočeských koňských stezek apod.

Z českých firem měly na výstavě stánky – Zooprodukt ing. Ešpandr, Biofaktory a Fitmin, resp. Dibaque a spolupráce se všemi byla velmi vstřícná.

Přednáška

Ještě než se rozběhla příprava výstavy v plném proudu, byla pro NH domluvena přednáška v odborné škole v Münsingenu nedaleko bádensko-würtemberského hřebčína Marbachu.

Téma se netýkalo jen historie či současnosti hřebčína, ale nové spolupráce významných státních hřebčínů v Evropě na poli hipologickém, kulturním ale i komerčním. Přednášce byla věnována pozornost i v místním tisku a to dokonce na titulní stránce s pokračováním uvnitř listu. Ředitel hřebčína v Marbachu Dr. Helmut Gebhardt i ředitel školy Roland Dörr hovořili o spolupráci se zemskou vládou i EU.

Trénink

Tak málo času k tréninku, respektive k nácviku vystoupení, jsme ještě neměli. V podstatě vše se domluvilo a trochu vyzkoušelo ve čtvrtek večer a v pátek večer se již jelo naostro.

Ve večerním show nám nechali prostor pro 4 vystoupení. Původně jsme měli mít i předposlední číslo programu, ale po jeho shlédnutí a velkém nadšení pořadatelů, jsme z tradiční domácí poslední pozice „vytlačili“ velkou čtverylku hřebčína Marbachu a slavnostní zakončení patřilo starokladrubským koním.

Chovatelské gala

Ještě než se podíváme na samotný večerní program, je třeba připomenout ještě jednu velkou příležitost k prezentaci NH. Jeden z odpoledních programů patřil prestižní přehlídce jihoněmeckých plemenných hřebců. Prezentace byla umožněna i NH a to hned 2x. Poprvé při zahájení přehlídky, kdy pořadatelé požádali o uvedení starokladrubským osmispřežím při předání cen čestným hostům. Během druhé ukázky představil Petr Vozáb koně ve „sportovní šestce“ a jeho vystoupení bylo možné okomentovat před odborným publikem a seznámit je s funkcí a posláním hřebčína.

Vystoupení

Národní hřebčín Kladruby n. L. a Zemský hřebčinec a hřebčín Marbach zahajovaly večerní program. Marbach představil své ušlechtilé teplokrevné sportovní koně, arabské koně a schwarzwaldské chladnokrevníky. Naši starokladrubští bělouši byli zapřaženi v anglických chomoutcích do osmispřeží, které vedl Petr Vozáb a on i jeho přísedící byli oblečeni do livrejí. V kočáře jeli ředitelé Marbachu a Kladrub a zástupci zemského chovatelského svazu.

Druhé vystoupení hřebčína patřilo Jiřímu Nesvačilovi jun., který předvedl starokladrubské koně v randomu zapřažené do velkého gigu. Za ním následoval sedlový random z Marbachu a další sedlový z Altenfeldenu (Susi Leibetseder). Všichni tři si stihli operativně nacvičit „zrcadlovou“ ukázku za doprovodu klasické hudby.

Třetí číslo bylo akční – jednalo se o netradiční parkur šestispřeží. Petr Vozáb s Danielem Würglerem a Josefem Leibetsedrem se závodění zhostili ve velkém stylu a diváci je nadšeně povzbuzovali. Vyhlíželo to, jako kdyby Petr Vozáb jezdil celou zimu v hale, a přitom nikdo netušil, že v ní poprvé a naposledy závodil při Equitaně.

A než se dostaneme k poslednímu číslu, podíváme se na ta, která tvořila páteř programu.

Od minishety po schwarzwaldy

V průběhu galavečera se představilo velké množství plemen v nejrůznějších ukázkách.

A tak bylo možné vidět miniponíky a shetlandské poníky ve futuristických zápřežích, oblíbené islandy a fjordy pod sedlem, španělské koně ve „valčíkovém snu“, uherskou poštu z Marbachu, quadrigy v římských vozech, „stepující“ paso fino, haflingy ve „vysoké škole“ či westernové ukázky. Zajímavý byl turnaj v pólu.

Ocenění si zasloužila děvčata na „jednokolách“ tažených shetlandskými poníky – všichni diváci obdivovali balancování děvčat na kolech, současné vedení poníků i pohyb koleček v sice velmi kvalitním povrchu předvadiště, přesto však pro kola poněkud těžkém. Obdiv i mírné rozpaky vyvolalo číslo dvou skokanů – jednoho jezdce na koni a jednoho Francouze bez koně. Oba začali skákat na cca 120 cm a po každém překonání překážky museli odevzdat část oděvu. Jezdec byl očividně „lépe“ připraven a tak nakonec zůstal ještě stále oblečen do rajtek a alespoň trička, na rozdíl od svého kolegy z Francie. Kromě toho, že tento hoch zůstal nakonec jen v plavkách s kravatou, dokázal však opravdu výborně skákat. Překážku překonával stejným stylem jako kůň (nikoliv flopem) a zastavil se asi až na 170 cm.

Kladrubská tečka

V průběhu tříhodinového programu vystoupilo ještě několik dalších koní a jezdců, za zmínku však stojí gradující marbašská čtverylka. Jezdci hřebčína předvedli v dobových uniformách na plemenných hřebcích dobře secvičenou úlohu, kterou občas rušilo jen mírné překvapení koní z potlesku diváků.

Závěr programu patřil šestispřeží starokladrubských koní. Trojice „parkurových závodníků v šestispřeží“ stihla nastudovat poměrně složitou úlohu, kterou po dvojím zkušebním předvedení zajela hned při premiéře velmi dobře.

Diváci ocenili náročnost cviků a „proplétání“, a bouřlivě tleskali. To však netušili, že závěr bude patřit velkému toči tří šestispřeží (osmnáctihlavé disciplínované bílé kráse), která několika kruhy a osmičkami zcela zaplnila prostor předvadiště a srdce diváků.

Pak se druzí spolujezdci na kočáře nenápadně schýbli a zapálili „kornouty“ na spodní části kočáru. Slavnostní večer vyvrcholil  úžasným ohňostrojem, který nikdo z diváků nečekal. Koně se naštěstí tvářili, jako kdyby v záři ohňostroje chodili každý večer. Vzhledem ke světlům reflektorů, hudbě a dalším efektům je již nic nepřekvapilo. Velkolepé zakončení show zvedlo mnoho diváků ze sedaček a dlouho poctivě a nadšeně tleskali.

Umění starokladrubských koní a jejich jezdců zaujalo nejenom diváky, ale i pořadatele. Stalo se i novou pozvánkou a vstupenkou na příští ročník výstavy u Bodamského jezera i na další výstavy. Není to tedy pouze ve jménu hřebčína, ale v umění jeho koní a lidí. Děkuji všem, kteří se za NH na akci podíleli – díky Petře Vozábe, Jirko Nesvačile, Terezko Munzarová, Zuzko Šancová, Zuzko Gajdušková, Simonko Černovská, Jiří Diamante a Josefe Dlesku. Byli jste výborní.

Lenka Gotthardová

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.