Ksiaz 2014

V neděli 8. června jsme navštívili hřebčinec a hřebčín v polské Ksiazi. Kromě údajů, které jsou uvedeny v dřívějších článcích, si můžeme sdělit ještě další informace.

Chovu koní byla šlechtickým rodem Hochbergů věnována pozornost již v dřívějších dobách, kdy stáje byly zbudovány hned vedle starého zámku. Dnes je tam hotel a restaurace. Ještě v 18. století tyto prostory stájím pro koně stačily.

V následujícím století se chov koní ve slezské Ksiazi již úspěšně rozvíjel a tak bylo potřeba zbudovat větší zázemí. Původní budovy hospodářství byly přestavěny v 2. polovině 19. století na moderní stáje s veškerým zázemím, včetně ubytování zaměstnanců.

Od roku 1935 zde byl zřízen hřebčinec, který ve své náplni pokračoval i po 2. sv. válce a v období socialismu. V roce 1998 sem byla převedena dvě stáda klisen z blízkých privatizovaných státních chovů a od té doby je zde přibližně 35 klisen hlavně slezských teplokrevníků. Celkově je v ksiazských stájích okolo stovky koní.

O toto krásné místo se v posledním půlroce stará nová paní ředitelka Monika Slowik, která byla dlouhá léta ředitelkou dostihové dráhy ve Wroclavi a jinak se aktivně věnovala drezurnímu ježdění. Do Čech často jezdila – do Pardubic, či za paní Vlastou Kadlecovou na Přední Kopaninu.

V Ksiazi jsme se potkali s panem Czeslawem Koniecznym, který byl svého času velmi úspěšným reprezentantem Polska ve skokovém ježdění i v soutěžích spřežení a mohli jsme ho rovněž vídat na CSIO v Praze či na mezinárodních závodech CAI. Později byl polským i českým trenérem jezdců spřežení a o výcvik koní se stará i v současné době.

Kromě hřebčince a hřebčína jsme navštívili i obrovský zámek v Ksiazi, jeho nádherný park, terasy i hrůzu budící podzemí.  Prováděl nás nesmírně milý polský pan průvodce, který mluvil krásně česky. Část zámeckého parku jsme v závěru projeli i se dvěma velkými povozy taženými mohutnými slezskými teplokrevníky.

Úplný závěr exkurze patřil návštěvě ateliéru a galerie akademického sochaře Petra Nováka z Jaroměře na bastionu v Josefově. Tvůrčí prostředí nenechalo vnímavé duše na pochybách, že tady se rodí zvěčnělá krása koní vytesaná do kamene.

Nechť se daří všem v Ksiazi, v josefovském bastionu i vám všem – účastníkům exkurze a také panu řidiči P. Brychtovi, který nás bezpečně dovezl tam i zpět o:))).

LG

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality a jeho autorem je LG. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.